swiadek

Świadek na ślubie – jak wybrać

Ślub będzie ważny jedynie wówczas, gdy dokumenty zostaną podpisane nie tylko przez Młodą parę i osobę, która go udziela, ale i przez dwóch świadków. Tu pojawia się zresztą dylemat, nie każdy bowiem wie, jakie kryteria powinny być zastosowane przy wyborze świadków na ślub.

W czasach sztywnych zasad

Gdy o wybieraniu świadków na ślub porozmawiamy z naszymi rodzicami lub starszymi krewnymi, szybko zorientujemy się, że kiedyś nie była to wcale mało istotna decyzja. Przyjmowano, że świadkowie powinni być różnej płci, wychodzono przy tym z założenia, że najlepiej, jeśli będą to osoby stanu wolnego. Nie brakowało też przesądów związanych z tą funkcją. W wielu regionach kraju zwracano uwagę na stopień zażyłości między świadkami wychodząc z założenia, że nie powinni być oni parą, a już z całą pewnością – małżeństwem. Dziś, na szczęście, sztywne reguły odchodzą w zapomnienie, a o wyborze świadków przesądzają względy praktyczne i przekonania samych młodych.

obraczki

Świadkowie – wymogi formalne

Zwyczajowo świadkowie są przeciwnych płci, obowiązuje przy tym zasada, że kobieta jest wybierana przez Pannę Młodą, a mężczyzna przez Pana Młodego. Bardzo często jednak młodzi chcą, aby rolę świadków pełniło ich rodzeństwo, nie ma więc żadnych przeszkód prawnych, aby świadkowie byli tej samej płci bez względu na to, czy byłyby to dwie kobiety, czy też dwóch mężczyzn. Prawo mówi jedynie o tym, że świadek powinien być pełnoletni, w dniu ślubu powinien też posługiwać się dowodem osobistym.

Kryteria wyboru

Jak już wspomniano, nie ma jednego kryterium, w oparciu o które wybiera się świadków na ślub. Rola ta postrzegana jest jako powód do dumy, nic więc dziwnego, że świadkami są często najbliżsi znajomi młodej pary, rodzeństwo lub kuzynostwo, z którym przyszli małżonkowie są zżyci. Najczęściej jeden ze świadków jest wybierany przez przyszłą żonę, drugi zaś przez przyszłego męża, również w tym przypadku można jednak odstąpić od reguły, a jedna ze stron może wskazać obie świadkujące osoby. Co do zasady, świadkowie powinni być wybrani przynajmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem, aby można było podać ich nazwiska w parafii lub USC.

Witajcie na moim blogu, gdzie dzielę się swoimi refleksjami na temat życia, ślubów, wnętrz, ogrodnictwa i nowoczesnych technologii. Jako pasjonatka wszystkiego, co sprawia, że nasze codzienne życie staje się łatwiejsze i bardziej interesujące, chcę dzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat tego, jak radzić sobie w zawiłym świecie pełnym wyzwań i możliwości.