piękne momenty

Zmiana nazwiska po ślubie – formalności i wymiana dokumentów

Chcesz zmienić swoje nazwisko po ślubie? Aby to uczynić, potrzebujesz dokumentów i musisz skontaktować się z odpowiednim urzędnikiem.

Najczęstsze sytuacje

Najczęstszą sytuacją, w której osoba rozwiązuje zmianę nazwiska, jest ślub. Zdecydowanie częściej to panna młoda akceptuje nazwisko pana młodego po ceremonii. Ich dzieci będą w przyszłości automatycznie nosiły to samo nazwisko. Istnieje jednak możliwość, w której to pan młody przyjmuje nazwisko panny młodej. Możesz również zgodzić się na zachowanie każdego z oryginalnych nazwisk po ślubie. Przed ceremonią należy jednak poinformować, jak będą się nazywać dzieci. Jednocześnie wszystkie dzieci tego samego małżonka muszą otrzymać to samo nazwisko. Na przykład nie można nazywać córek nazwiskami matki i synów ojca.

Jeśli nie chcesz zrezygnować ze starego nazwiska, ale chcesz również zaakceptować nazwisko partnera, istnieje możliwość podwojenia nazwiska po ślubie. Jednak podwojenie ma swoje własne zasady. Oryginalne nazwisko jest automatycznie przenoszone na drugą pozycję, kolejność nie może zostać zmieniona. Są też inne ograniczenia. Twój partner prawny musi wówczas zadowolić się jednym nazwiskiem. Jeśli jeden z narzeczonych ma podwójne nazwisko przed ślubem, partnerzy mogą wybrać podwójne nazwisko po ceremonii. Ale nie mogą już dodawać kolejnych. Nie możesz używać więcej niż dwóch nazwisk jednocześnie. To samo podwójne nazwisko będzie wtedy ponosić ich dzieci. Gdy narzeczeni używają już dwóch nazwisk przed ślubem (jedna może być pozostałością po poprzednim małżeństwie), mają trzy opcje: nie zmieniają pierwotnego nazwiska, akceptują tylko nazwisko partnera lub akceptują nowe nazwisko z oryginału.

Konsekwencje

Z drugiej strony kobieta może używać męskiej formy nazwiska swojego męża. Aby umożliwić jej używanie imienia bez zmiany kobiecej formy, musi o to poprosić przy rejestracji małżeństwa. Otrzymuje zgodę automatycznie. Sama zmiana nazwiska ma swoje prawne konsekwencje. Przede wszystkim są to formalności, które trzeba pokonać. Wymianie podlegają wszelkie posiadane przez nas dokumenty. Chodzi tu o:

  1. dowód osobisty,
  2. prawo jazdy,
  3. paszport,
  4. dowód rejestracyjny pojazdu.

O ile sam dowód osobisty jesteśmy w stanie wymienić za darmo, to niestety za wyrobienie każdego kolejnego dokumentu będziemy musieli zapłacić. Dodatkowo musimy zgłosić ten fakt do banku, do twojego operatora komórkowego, firmy, w której pracujesz, ubezpieczyciela, dziekanatu, jeśli jesteś nadal studentką lub studentem, a także do dostawcy energii elektrycznej i przychodni lekarskiej. W każdej z tych instytucji potrzebować będziemy aktu zawarcia małżeństwa. Jego odpis powinniśmy otrzymać już po zawarciu ślubu. Sam dokument wydawany jest nam bezpłatnie, ale tylko w pierwszym przypadku. Każdy następny odpis wymaga niestety opłat.

Jeśli chodzi o małżeństwa konkordatowe, to odpis otrzymamy w ciągu pięciu dni od zawarcia małżeństwa. Zmiana nazwiska powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie nie tylko narażą nas na poważne kłopoty, ale też utrudnią załatwienie wszelkich spraw urzędowych.

Witajcie na moim blogu, gdzie dzielę się swoimi refleksjami na temat życia, ślubów, wnętrz, ogrodnictwa i nowoczesnych technologii. Jako pasjonatka wszystkiego, co sprawia, że nasze codzienne życie staje się łatwiejsze i bardziej interesujące, chcę dzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat tego, jak radzić sobie w zawiłym świecie pełnym wyzwań i możliwości.